Oleje samochodowe można podzielić na wiele sposobów, ale zazwyczaj stosuje się europejską klasyfikację ACEA. Obejmuje ona tylko oleje najwyższej jakości i dzieli je na cztery grupy:

  • A – do silników benzynowych,
  • B – do samochodów osobowych z samoczynnym zapłonem,
  • C – oleje tzw. „low SAPS” do samochodów osobowych,
  • E – oleje do wysokoprężnych silników samochodów ciężarowych.

Każda z tych kategorii, dzieli się jeszcze na podkategorie, aby jak najdokładniej określić klasę oleju. Jak więc widać wybór odpowiedniego środka smarnego nie jest łatwy, dlatego kupując olej mobil, warto skorzystać z narzędzia doboru, które udostępnione jest na stronie producenta.

Nie tylko mobil

Podobne narzędzie znajdziemy na stronie marki castrol. Korzystanie z niego jest bardzo proste, ponieważ wystarczy podać nazwę i model samochodu, aby znaleźć najbardziej optymalny olej castrol. Oczywiście może się zdarzyć, że wybrany środek smarny nie będzie odpowiedni dla naszego auta. Dzieje się tak wówczas, gdy kupujemy używany samochód i jego właściciel stosował wcześniej inny olej, niż zalecany przez producenta.

Skąd wiadomo jaki lać olej do używanego auta?

Niestety bywa i tak, że nie mamy możliwości dowiedzieć się, jaki olej stosowany był przez poprzedniego właściciela samochodu. Co wtedy zrobić? Najlepiej udać się do mechanika, który oceni w jakim stanie jest silnik samochodu. Z reguły, w mocno wyeksploatowanych autach stosuje się oleje mineralne, gdyż syntetyczne mogą wypłukać nagromadzone osady i spowodować rozszczelnienie, a w konsekwencji awarię silnika.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Olej castrol – jaki najlepszy?

Zamknij