Oleje samochodowe zapewniają ochronę silnika w niskich i wysokich temperaturach, a także dłuższą żywotność metalowych części. Najczęściej kupowany przez kierowców jest olej castrol, który wyróżnia się wysoką jakością i atrakcyjną ceną w porównaniu do innych markowych środków smarnych. Trudno jednak odpowiedzieć, jaki dokładnie olej jest najlepszy, gdyż zależy to od wielu czynników. W jednym samochodzie doskonale będzie się spisywał syntetyczny, a w innych mineralny lub półsyntetyczny, więc czasem nie warto inwestować w produkt najdroższy.

Kiedy lepszy jest olej mineralny?

Jest to najstarszy typ olejów, których obecnie nie stosuje się w nowych autach. Inaczej wygląda jednak sprawa z samochodami używanymi, których silniki są wyeksploatowane. W wyniku wieloletniej pracy w takich silnikach gromadzą się liczne osady, które zapewniają szczelność. Zastosowanie wówczas oleju syntetycznego doprowadziłoby do ich wypłukania, a przez to rozszczelnienia i awarii silnika.

Oleje syntetyczne – najwyższa jakość

Nowoczesne oleje syntetyczne są stale ulepszane, dlatego ich jakość jest znacznie wyższa niż mineralnych. Zalety syntetyków to:

  • świetna ochrona nawet w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach,
  • mniejsze zużycie oleju,
  • doskonała ochrona silnika w przypadku dużych obciążeń,
  • lepsza czystość silnika,
  • stabilność termiczna.

Warto jeszcze dodać, że stosując oleje syntetyczne można rzadziej dokonywać ich wymiany, a tym samym sporo zaoszczędzić. Ponadto dobrze dobrany olej zapewnia oszczędność paliwa, które przecież jest dość drogie.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Olej do skrzyni biegów – trzeba wymieniać?

Zamknij