W samochodach z manualną przekładnią nie trzeba wymieniać środka smarnego, chyba że wymieniane były jakieś części i konieczne było spuszczenie starego oleju. Inaczej wygląda sprawa z automatycznymi skrzyniami biegów, które stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Tego typu przekładnie można podzielić na trzy rodzaje:

  • w pełni automatyczne,
  • sekwencyjne (półautomatyczne),
  • bezstopniowe.

Bez względu na to, jaki model przekładni znajduje się w samochodzie, trzeba pamiętać o tym, by wymieniać olej do skrzyni biegów przynajmniej raz na 30-100 tysięcy km, w zależności od wskazań producenta pojazdu.

Jaka marka oleju najlepsza?

Zazwyczaj najbardziej polecany jest olej castrol. Przemawia za tym jego wysoka jakość oraz całkiem atrakcyjna cena, zwłaszcza w porównaniu do produktów innych marek. Produkty smarne do skrzyń automatycznych zapewniają:

  • poprawę komfortu zmiany biegów,
  • bezawaryjną działalność przekładni zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach,
  • redukcję temperatury w skrzyni biegów.

Ponadto olej dobrej jakości jest wysoce odporny na ścieranie i umożliwia zachowanie dłuższych odstępów między wymianami.

Olej mineralny, czy syntetyczny?

Powszechnie wiadomo, że oleje samochodowe dzielą się na syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne. Niewiele osób wie jednak, że podział ten dotyczy także olejów przekładniowych. Skąd wiadomo więc, jaki środek smarny wybrać? Najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi samochodu, aby mieć pewność, że wybrany przez nas olej nie uszkodzi skrzyni biegów.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oleje silnikowe klasyfikacja

Zamknij