Olej to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym pojeździe. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego smarowania pomiędzy ruchomymi elementami silnika spalinowego. Drugim, równie ważnym zadaniem oleju silnikowego jest chłodzenie silnika. Jaki rodzaj oleju silnikowego sprawdza się najlepiej w silnikach Diesla, a jaki w silnikach benzynowych? Czym charakteryzuje się olej półsyntetyczny? Co oznaczają cyfry i litery zamieszczone na opakowaniu? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której między innymi wyjaśnimy oznaczenia olejów silnikowych.

Rodzaje olejów silnikowych

Na rynku dostępne są 3 rodzaje olejów silnikowych. Wyróżnia się:

  • oleje mineralne,
  • oleje półsyntetyczne,
  • oleje syntetyczne.

Poszczególne rodzaje olejów silnikowych różnią się pomiędzy sobą procesem produkcji. Oleje mineralne to produkty, pochodzące z procesu rafinacji (czyli oczyszczania i rozdzielania na poszczególne rodzaje produktów ropopochodnych ropy naftowej). Oleje syntetyczne z kolei powstają w procesie łączenia ze sobą składników bazowych, charakteryzujących się różnymi właściwościami.

Olej mineralny

Oleje mineralne są zdecydowanie najtańsze, ponieważ bazę do ich stworzenia otrzymuje się podczas oczyszczania ropy naftowej i produkcji paliwa. Ich zdecydowaną wadą jest obecność niechcianych składników chemicznych, a co za tym idzie, niejednolita struktura oleju. Jest to szczególnie widoczne przy niskich temperaturach.

Olej syntetyczny

Oleje syntetyczne to produkty przeznaczone do zastosowania w bardziej wymagających silnikach, Dzięki temu, że proces ich produkcji jest nadzorowany przez producenta właściwie od samego początku, można uzyskać olej dokładnie o takich właściwościach, jakie są potrzebne. Oleje syntetyczne charakteryzują się również bardzo dużą czystością chemiczną – nie ma w nich siarki, ani innych, szkodliwych substancji.

olej polsyntetyczny 2 Wszystko o oleju półsyntetycznym do samochodu

Olej półsyntetyczny

Oleje półsyntetyczne to połączenie oleju syntetycznego i mineralnego. Click To TweetW wielu przypadkach oleje tego typu są rozsądnym kompromisem pomiędzy tanimi, ale niepozbawionymi wad olejami mineralnymi, a droższymi, ale bardzo dobrymi gatunkowo olejami półsyntetycznymi.

Oznaczenia olejów silnikowych

Każdy olej silnikowy – również olej półsyntetyczny jest opisywany za pomocą ciągu liter i cyfr. Jest to zgodne z międzynarodowymi standardami znakowania olejów silnikowych. W ten sposób pokazuje się, jakimi właściwościami charakteryzuje się dany olej oraz do jakiego rodzaju silnika można go używać. Według systemu klasyfikacji ACEA, w opisie oleju znajdziemy jedną z czterech liter:

  • A
  • B
  • C
  • E

Oleje silnikowe oznaczone literą A przeznaczone są do silników benzynowych. Te z oznaczeniem B dedykowane są do aut z silnikami Diesla, natomiast oleje oznakowane jako C to produkty typu Low Saps – przeznaczone do samochodów osobowych. Klasa E to specjalna linia olejów silnikowych dedykowana do aut ciężarowych. Za literą znajduje się również jedna z cyfr od 1 do 5.

5W-30 – co to oznacza? – oznaczenia na olejach półsyntetycznych

Na etykiecie butelki z olejem silnikowym znaleźć można również oznaczenie typu 5W-30. Ten symbol oznacza lepkość w różnych warunkach pogodowych. Pierwsza cyfra lub liczba, po której następuje litera „W” oznacza lepkość w temperaturach zimowych. Druga cyfra oznacza lepkość w temperaturze wysokiej. Im jest większa różnica pomiędzy pierwszą a drugą liczbą, tym olej jest bardziej uniwersalny.

Kiedy warto zastosować olej półsyntetyczny?

Stosowanie oleju półsyntetycznego w silniku samochodowym to oszczędność w porównaniu do oleju syntetycznego. Taki olej opłaca się wlać do używanego samochodu ze średnim przebiegiem. Zastosowanie oleju półsyntetycznego pozwoli na zachowanie bardzo dobrych właściwości smarnych przy jednoczesnym nieponoszeniu wysokich kosztów związanych z zakupem wysokogatunkowego oleju syntetycznego.

Czy można stosować olej półsyntetyczny do Diesla?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – oczywiście, że tak. Jeśli olej jest dedykowany do jednostek wysokoprężnych, można go stosować. Aby wybrać odpowiedni produkt, należy zapoznać się z oznaczeniem i właściwościami oleju.

Oleje półsyntetyczne – podsumowanie

Oleje półsyntetyczne to połączenie olejów syntetycznych oraz mineralnych. Jest to rozsądny kompromis pomiędzy dobrymi właściwościami pracy oraz rozsądną ceną. Oleje półsyntetyczne stosowane są najczęściej w silnikach benzynowych oraz diesla o średnich przebiegach i średnim stopniu zużycia, gdy nie zależy nam już aż tak bardzo na dobrych osiągach i jak najmniejszym zużyciu.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
[Poradnik] Dowiedz się, jak sprawdzić poziom oleju i kiedy go dolać

Olej silnikowy pełni w samochodzie kilka funkcji. Zapewnia jednostce napędowej odpowiedni poziom tarcia, chłodzi ją i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Działanie...

Zamknij