Każdy kierowca wie, jak istotną funkcję w samochodzie pełni olej silnikowy. Zapewnia on jednostce napędowej odpowiednie smarowanie, chłodzenie, zapobiega niebezpiecznemu zatarciu. Większość właścicieli samochodu regularnie sprawdza poziom oleju i dba o jego cykliczną wymianę. Mało kto wie jednak, jak styl jazdy wpływa na kondycję oleju w samochodzie. Warto sprawdzić, co zrobić, aby olej silnikowy pozostawał w dobrym stanie i zapewniał jednostce napędowej prawidłowe działanie jak najdłużej. Właściwości tego płynu eksploatacyjnego mają bowiem bezpośrednie przełożenie nie tylko na komfort jazdy, ale także poziom bezpieczeństwa na drodze – zarówno jeśli chodzi o kierowców i pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Jaki styl jazdy jest największym wyzwaniem dla oleju?
Ten, kto myśli, że styl jazdy pozostaje bez wpływu na kondycję płynów eksploatacyjnych, myli się. Największym wyzwaniem dla oleju jest dynamiczna jazda – zarówno agresywna, jak i zmienna (na przemian wolna i szybka). Nie bez znaczenia są również warunki panujące na drodze. Zastanawiasz się, jaki styl jazdy jest największym wyzwaniem dla oleju? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje w tej kwestii w kilku punktach.
- Jazda miejska – paradoksalnie jazda po mieście jest dość obciążająca dla oleju. Wymaga ona bowiem częstych przyspieszeń – np. przy zmianie pasa ruchu czy po zapaleniu się zielonego światła.
- Jazda na krótkich odcinkach. Taki styl jazdy sam w sobie nie jest inwazyjny, wiąże się jednak z pewnymi okolicznościami, które mogą wpływać na kondycję oleju. W czasie jazdy na krótkich odcinkach olej, a także sam silnik nie mają czasu dostatecznie się rozgrzać. W związku z tym może dochodzić do zmiany charakterystyki chemicznej oleju (w wyniku np. obecności nieodparowanej wody).
- Jazda ze zbyt niskim poziomem oleju. To oczywistość, ale warta przypomnienia. Nawet najlepszym kierowcom zdarza się zapomnieć o uzupełnieniu poziomu oleju silnikowego. Wtedy cały czas pracuje jedna, mała jednostka oleju. Sprzyja to powstawaniu większej ilości sadzy, gromadzeniu się zanieczyszczeń oraz powstawaniu większej liczby produktów spalania.
Jak jeździć, aby olej w samochodzie pozostał w dobrej kondycji?
Dobrej kondycji oleju sprzyja zachowywanie podstawowych zasad ekonomicznej jazdy. Jeśli wdrożymy właśnie taki styl poruszania się, zadbamy nie tylko o kondycję oleju, ale także innych płynów eksploatacyjnych. Nieinwazyjna jazda pozwoli także przedłużyć żywotność części samochodowych, a nawet całych podzespołów. Jak poruszać się po drodze, aby nasz samochód z powodzeniem służył nam przez długie lata? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady ekonomicznej jazdy.
Jazda płynna
Jazda samochodem powinna odbywać się płynnie. Gwałtowne hamowanie i przyspieszanie mają negatywny wpływ na kondycję oleju silnikowego. Warto pamiętać o łagodnym ruszaniu, stopniowym przyspieszaniu oraz przemyślanym i wcześniej zaplanowanym hamowaniu. Przykładowo kiedy dojeżdżamy do zmieniających się świateł, nie hamujmy przed samą sygnalizacją. Proces hamowania rozpocznijmy już wcześniej i sprawmy, aby był on jak najbardziej łagodny.
Właściwe operowanie pedałem gazu i skrzynią biegów
Przede wszystkim zdecydowanie wciskajmy pedał przy zmianie biegu. Pamiętajmy o tym, aby zawsze jechać na biegu dostosowanym do obrotów silnika. Jeżeli przystępujemy do zmiany biegu, czynność wykonajmy dynamicznie, tak, aby sam proces zmiany odbył się jak najszybciej.
Przewidywanie sytuacji na drodze
To zasada związana z poprzednimi wskazówkami. Przewidywanie sytuacji na drodze pozwala uniknąć nagłego hamowania, nieuzasadnionego przyspieszenia czy innych gwałtownych zachowań mogących mieć negatywny wpływ na kondycję oleju. Ważne jest obserwowanie reakcji innych kierowców oraz przewidywanie ich zachowań. Warto też uważnie przypatrywać się znakom, sygnalizacji, aby nasza reakcja np. na pojawiające się zielone światło nie była nagłym zrywem. Zasady te nie tylko pozwolą nam utrzymać samochód w dobrej kondycji, ale także zachować wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.