Olej silnikowy uważany jest za jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jego głównym zadaniem jest ochrona silnika przed szybszym zużyciem oraz oczyszczanie silnika z zanieczyszczeń. Olej silnikowy szczególnie dba o prawidłowe funkcjonowanie samochodu, dlatego tak istotne znaczenie ma jego odpowiedni dobór.

Rodzaje olejów silnikowych

Olej syntetyczny

Uznawany za najlepszy. W pełni syntetyczne oleje silnikowe opracowywane są przy użyciu syntetycznych olejów bazowych, które powstają podczas syntezy chemicznej. Ich stopień czystości nie jest do uzyskania w tradycyjnym procesie rafinacji. Oleje syntetyczne zapewniają doskonałą ochronę silnika w niskich temperaturach, ułatwiającą rozruch silnika w zimne dni. Tego typu oleje idealnie nadają się do nowych silników benzynowych i wysokoprężnych o wysokich osiągach.

Olej mineralny

Nowe oleje mineralne nie są co prawda tak złej jakości jak jeszcz kilka lat temu, niemniej jednak uznawane są za najgorsze ze wszystkich rodzajów olejów silnikowych. Oleje mineralne wytwarzane są w odmienny sposób w stosunku do olejów syntetycznych – jako wynik procesu rafinacji ropy naftowej. W efekcie tworzą się produkty mało jednorodne, które charakteryzują się gorszymi parametrami w porównaniu z olejami syntetycznymi. Ponadto oleje mineralne przyczyniają się do tworzenia większej ilość osadów. Tego typu oleje przeznaczone są do samochodów starszej generacji o dużych przebiegach.

Olej półsyntetyczny

Oleje półsyntetyczne to te o gęstości pośredniej pomiędzy olejami mineralnymi a syntetycznymi. Bazują one na olejach mineralnych, jednak posiadają około 30-procentową zawartość dodatku syntetycznego. Oleje półsyntetyczne mają wiele właściwości zbliżonych do syntetyków, zapewniają lepszą ochronę silnika niż oleje mineralne. Są również bardzo odporne na degradację w okresie między wymianami oleju. Oleje półsyntetyczne stanowią kompromis pomiędzy ceną a jakością. Zaleca się ich stosowanie w przypadku samochodów z dużym przebiegiem, które zaczynają “brać” olej oraz tzw. klasyków.

olej syntetyczny polsyntetyczny mineralny roznice 2 Olej syntetyczny vs mineralny vs półsyntetyczny. Poznaj różnice

Na czym polega podstawowa różnica pomiędzy olejem mineralnym a syntetycznym?

Oleje mineralne powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej. Natomiast oleje syntetyczne na skutek syntezy chemicznej w laboratorium. Oleje syntetyczne są nie tylko rafinowane, ale jeszcze dodatkowo destylowane, oczyszczane i rozkładane na poszczególne molekuły. Następnie są poddawane obróbce chemicznej i ulepszane za pomocą dodatków po to, aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę silnika przed zużyciem, ekstremalnymi temperaturami czy powstawaniem osadów i zanieczyszczeń. Proces ich produkcji umożliwia usunięcie zanieczyszczeń z ropy naftowej, a także odpowiednie dostosowanie każdej molekuły do wymagań nowoczesnych silników. Dzięki tak dostosowanym i zoptymalizowanym molekułom oleje syntetyczne zapewniają wyższy poziom ochrony i lepsze osiągi oraz umożliwiają efektywniejszą pracę silnika i dłuży okres eksploatacji. Olej syntetyczny pomimo wielu zalet nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku samochód starszych, z dużym przebiegiem lub tych, które są w złym stanie technicznym.

Dodatki olejowe – za co odpowiadają?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oleju się decydujemy, przy jego wyborze warto zwrócić uwagę również na dodatki uszlachetniające, czyli detergenty, antyoksydanty, środki dyspersyjne, dodatki przeciwkorozyjne czy modyfikatory tarcia. Obecnie dodatki stanowią około 15% objętości nowoczesnych olejów silnikowych dostępnych na rynku. Detergenty odpowiadają za utrzymanie silnika w czystości, dyspersanty to dodatki szczególnie ważne w silnikach Diesla, ponieważ przeciwdziałają one łączeniu się sadzy w duże skupiska. W efekcie dyspersanty zapobiegają pogorszeniu warunków smarowania na skutek zatkania się kanałów olejowych. Bardzo istotne są również modyfikatory tarcia, stabilizujące lepkość oleju w wysokich temperaturach. Antyoksydanty natomiast pomagają dłużej zachować odpowiednie właściwości oleju.

Rozważając zakup lub wymianę oleju, warto wcześniej zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu i zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi wyboru właściwego oleju silnikowego.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Chemiczne a mechaniczne zużycie oleju

Zadań oleju silnikowego jest wiele: smaruje on ruchome części jednostki napędowej, chłodzi ją, oczyszcza. Ten płyn eksploatacyjny odpowiada za stan...

Zamknij