Samochody z napędem na cztery koła cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej możemy spotkać je na polskich drogach. Warto pamiętać o tym, że silniki zastosowane w takich pojazdach różnią się nieco od standardowych. Wynika to z faktu, że napęd 4x4 ma zupełnie inną konstrukcję. To właśnie dlatego powinniśmy pamiętać o stosowaniu specjalnych olejów silnikowych, które będą odpowiednio dostosowane do wymagań naszych czterech kółek.

Jak wybrać olej silnikowy do pojazdów z napędem 4x4?

Wybierając olej silnikowy musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby był on właściwie dopasowany. Źle dobrany produkt może znacząco obniżyć komfort użytkowania pojazdu, a nawet doprowadzić do uszkodzenia silnika.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zalecenia producenta. Należy sprawdzić, do jakich temperatur nagrzewają się poszczególne podzespoły silnika. Nie bez znaczenia jest również rodzaj silnika. Wielkim minusem jest fakt, że w większości przypadków nie znajdziemy w instrukcji rozpiski parametrów, jakie powinien mieć olej. Najczęściej jest to jedynie nazwa produktu, który możemy zakupić w ASO (zwykle za niemałą kwotę).

Jeśli preferujemy tańsze zakupy, to możemy skorzystać z wyszukiwarki zamienników. Powinniśmy jednak pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie niską ceną, a jakością oleju. Nawet, jeśli będzie on dobrze dopasowany, ale jego jakość będzie zbyt niska, to nie będzie on prawidłowo pełnił swojego zadania.

Określenie rodzaju napędu 4x4

Przed podjęciem decyzji o zakupie oleju silnikowego musimy sprawdzić, jaki rodzaj napędu posiadamy, a także czym on się charakteryzuje. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu napęd na cztery koła był stosowany głównie w samochodach terenowych, których silniki są narażone na duże obciążenie. Współcześnie wiele samochodów osobowych również posiada tego rodzaju napęd. Jakie napędy 4x4 stosowane są obecnie w pojazdach?

    • Napęd na przednią i tylną oś, to zdecydowanie najczęściej występujący rodzaj napędu. Zwykle możemy spotkać go samochodach osobowych, ale również mniej zaawansowanych SUV-ach. Mechanizm różnicowy występuje zarówno na przedniej, jak i tylnej osi, jednak nie ma tutaj mechanizmu różnicowego centralnego. Warto zaznaczyć, że w przewadze znajduje się oś przednia. Oś tylna stanowi mechanizm dodatkowy, który aktywuje się w momencie, gdy różnica między prędkością przedniej a tylnej osi staje się zbyt wysoka.
    • Napęd z trzema mechanizmami różnicowymi uznawany jest za model klasyczny. Zwykle stosowany jest on w pojazdach potrzebujących „dużej mocy”. Wielkim minusem jest wysoki poziom spalania, a tym samym większe koszty eksploatacji. Rozwiązanie tego typu posiada aż trzy mechanizmy różnicowe (w tym centralny mechanizm różnicowy), dzięki czemu układ działa płynnie i niezawodnie. Wszystkie koła są napędzane podczas jazdy. Taki napęd zwykle można spotkać w samochodach terenowych.

oleje samochodowe do napedu 4x4 2 Oleje Castrol do samochodów z napędem 4x4

Na co zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy

Znalezienie dobrego oleju silnikowego do samochodów z napędem na cztery koła wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Mniej doświadczeni kierowcy mogą poszukiwać idealnego produktu nawet przez długie godziny. Przepłacać nie chce nikt, więc nie ma w tym nic dziwnego, że na zakupy w ASO decydujemy się wtedy, gdy naprawdę musimy.

W dużej mierze wybór zależy od tego, w jakich warunkach będzie użytkowany samochód. Pojazd jest mniej obciążony podczas standardowej jazdy po drogach asfaltowych. Gorzej, gdy zabieramy naszą maszynę w teren. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do przegrzania elementów silnika, co spowodowane jest słabą jakością oleju.

Warto zaznaczyć, że klasa lepkości może dużo powiedzieć nam, jaką ochronę zafundujemy naszemu silnikowi. Im jest ona wyższa, tym większa odporność układu na skrajne temperatury. Oczywiście byłoby to zbyt piękne – wysoka lepkość obniża jednocześnie moc silnika. Musimy więc znaleźć produkt idealnie wyśrodkowany, który będzie spełniał nasze potrzeby.

Jaką markę oleju silnikowego wybrać?

Siadając za kierownicę samochodu wyposażonego w napęd 4x4 nie miałem pojęcia, jak wygląda kwestia doboru oleju silnikowego. Spędziłem trochę czasu na testowaniu różnych marek i śmiało mogę powiedzieć, że olej Castrol spełnia swoje zadanie. Jest on znakomicie przystosowany do pojazdów intensywnie eksploatowanych, a przede wszystkim nie kosztuje majątku, co było dla mnie bardzo ważnym parametrem. Testowaliście już oleje Castrol? A może polecacie inne marki olejów sprawdzających się w autach z napędem 4x4?

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poznaj oznaczenia na butelkach z olejem

Olej silnikowy pełni bardzo wiele ważnych funkcji w każdym samochodzie. Przede wszystkim wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie naszego silnika. W...

Zamknij