Filtr cząsteczek stałych popularnie określany jako DPF to rozwiązanie, które ma na celu ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery i tym samym chronić środowisko naturalne. W filtr DPF wyposażone są w zasadzie wszystkie nowoczesne samochody z silnikami Diesla dlatego, jeśli nasze auto również go posiada, musimy szczególną uwagę zwrócić na to, jaki olej wlewamy do silnika.

Czym jest filtr cząstek stałych DPF?

Filtr cząstek stałych, popularnie zwany DPF najczęściej montowany jest w układach wydechowych silników wysokoprężnych. Głównym zadaniem filtra jest zatrzymanie i wyeliminowanie tzw. cząstek stałych, czyli szkodliwej sadzy, która charakterystyczna jest dla samochodów z silnikami Diesla. Duża liczba cząstek stałych powoduje, że silniki Diesla bez filtra spełniałyby co najwyżej normę emisji spalin Euro III, dopiero wprowadzenie DPF do tego rodzaju silników zapoczątkowało normę Euro IV. Filtr DPF umieszczony jest w układzie wydechowym, zwykle za katalizatorem. Dzieli się na dwa typy: DPF (“suchy”) oraz FAP (“mokry”). Oba mają to samo zadanie do spełnienia, z tą jednak różnicą, że filtr FAP montowany jest w samochodach koncernu PSA.

Odpowiednia eksploatacja samochodów z filtrem DPF

Aby uniknąć problemów z filtrem DPF/ FAP należy pamiętać o poprawnej eksploatacji samochodu. Click To Tweet Jeśli silnik samochodu jest w dobrej kondycji, filtry DPF na ogół funkcjonują dobrze. Ich praca może jednak się pogorszyć, gdy jednostka napędowa ma zużyte wtryskiwacze lub zaczyna “brać” olej. Wówczas sadza zaczyna się szybciej odkładać, czego efektem są gorsze osiągi i większe zużycie paliwa, dlatego dla dobra naszego samochodu olej należy regularnie wymieniać oraz dbać o to, by zawsze był odpowiednio dobrany do typu jednostki napędowej.

silniki DPF oleje Oleje przeznaczone do samochodów z DPF

Jaki olej lać do samochodów z DPF?

Dla silników Diesla z DPF najlepszym wyborem będą oleje opracowane w technologii niskopopiołowej, czyli oleje tzw. LowSaps, które charakteryzują się niską zawartością siarki, fosforu i popiołów siarczanowych. Dzięki takiemu olejowi filtr cząstek stałych wolnej się zapycha, a to z kolei wpływa na jego większą żywotność.

Klasyfikacja olejów LowSaps przeznaczonych do silników Diesla

Wymóg niskiej zawartości popiołów po spalaniu obejmuje klasa lepkości ACEA oznaczona literą C. Oleje LowSaps klasyfikuje się na:

  • Oleje klasy C1 – oleje typu LowSaps o niskim stopniu lepkości, zawartość popiołów siarczanowych wynosi maksymalnie 0,5%, zalecane do silników Mazdy, Jaguara, Mitsubishi.
  • Oleje klasy C2 – oleje typu MidSaps o niskim stopniu lepkości, zawartość popiołów siarczanowych wynosi maksymalnie 0,8%, zalecane do silników Peugeota, Fiata, Toyoty, Hondy, Subaru.
  • Oleje klasy C3 – oleje typu MidSaps o lepkości wyższej niż 3,5MPa.s, zawartość popiołów siarczanowych wynosi maksymalnie 0,8%, zalecane do silników Kii, BMW, Nissana, Fiata, Suzuki.
  • Oleje klasy C4 – najwyższej jakości oleje typu LowSaps, zawartość popiołów siarczanowych wynosi poniżej 0,5%, zalecane do silników Renault ze specyfikacją RN720.

Przegląd najpopularniejszych olejów do silników Diesla z DPF

Do silników z filtrem cząstek stałych (DPF) poleca się stosować m.in oleje Castrol Magnetec Diesel, które dzięki inteligentnym molekułom zapewniają maksymalną ochronę silników wysokoprężnych niezależnie od warunków pracy. Specjalna forma oleju przyczynia się do zmniejszenia zawartości SAPS, jednocześnie nie powodując obniżenia jakości oleju silnikowego.

Kolejną propozycją dla właścicieli samochodów z silnikiem Diesla jest olej Castrol Edge Turbo Diesel. Jest to olej syntetyczny typu LowSaps przeznaczony głównie do samochodów wyposażonych w pompowtryskiwacze i turbosprężarki. Olej gwarantuje maksymalne osiągi silników Turbo Diesel.

Jeszcze inną propozycją dla silników z filtrem DPF są oleje z serii Elf Evolution Full-Tech, przeznaczone zarówno do silników benzynowych, jak i silników dieslowskich z DPF spełniających normę RN0720.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy można mieszać ze sobą różne oleje silnikowe?

Olej silnikowy pełni ważną funkcję w każdym samochodzie, niezależnie od jego wielkości, typu czy modelu. Powinien niwelować tarcie poszczególnych części...

Zamknij