W każdym samochodzie wykorzystywane są różne płyny eksploatacyjne, wśród których jedną z najważniejszych ról odgrywa olej silnikowy. Odpowiada on za smarowanie różnych elementów w silniku i zmniejsza tarcie. Jednocześnie oczyszcza i chłodzi silnik, dzięki czemu może pracować bezawaryjnie w dużym zakresie temperatur. Przedstawiamy szereg pytań i odpowiedzi dotyczących olejów silnikowych.

Jak i dlaczego olej czyści silnik?

Jedną z cech przypisywaną olejom silnikowym są właściwości czyszczące w stosunku do poszczególnych elementów silnika. Jest to możliwe, ponieważ film olejowy obecny na elementach silnika nie tylko zmniejsza tarcie, ale i zbiera osady, które mogłyby być dla silnika przyczyną poważnych awarii. Dlatego też utrzymanie silnika w czystości przez olej silnikowy jest takie ważne dla bezproblemowej pracy jednostki napędowej.

Jaki skład ma olej silnikowy?

Nie można w sposób jednoznaczny określić składu oleju silnikowego, ponieważ zależy to od jego typu. Mamy trzy główne rodzaje olejów silnikowych: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne, produkowane na bazie mineralnej lub syntetycznej. Producenci mogą dodawać do nich dodatki uszlachetniające, np. pozwalające na lepszą ochronę silnika przed zanieczyszczeniami.

Można jednak powiedzieć, że każdy olej silnikowy składa się z trzech najważniejszych komponentów: bazy olejowej (mineralnej lub syntetycznej), składników wpływających na lepkość oraz dodatków zwiększających wydajność.

Czy istnieje różnica pomiędzy olejami dla silników benzynowych i typu diesel?

Właściwie większość obecnie sprzedawanych olejów ma charakter uniwersalny i z powodzeniem można je stosować zarówno w silnikach diesla, jak i benzynowych. Pamiętać należy jednak, że w przypadku wysokoprężnych silników z turbosprężarką warto zastosować olej dedykowany do disela. Należy zwrócić także uwagę na to, czy samochód posiada filtr cząstek stałych DPF. Nie wszystkie oleje są przystosowane do pracy w parze z takim filtrem. Specjalny olej należy zastosować w Audi czy Volkswagenie typu diesel z pompowtryskiwaczami.

Co zrobić ze zużytym olejem?

Po wymianie oleju w samochodzie pozostaje nam ciemny, zabrudzony i zużyty olej, który pozyskaliśmy z miski olejowej. Nie można go tak po prostu wyrzucić czy wylać do sedesu. Zużyty olej może być szkodliwy dla środowiska naturalnego, dlatego nigdy nie powinien trafiać do kanalizacji, zwłaszcza że w wielu krajach będzie to istotne naruszenie prawa. Najlepiej oddać zużyty olej do autoryzowanego punktu zbiórki oleju lub do oczyszczalni ścieków.

Czemu trzeba wymieniać, a nie uzupełniać olej?

Uzupełnianie oleju silnikowego jest rozwiązaniem doraźnym, na krótką metę. Z czasem i tak przyjdzie moment, że będzie trzeba opróżnić silnik z oleju silnikowego i wymienić go na nowy. Stary olej jest narażony na ogromne obciążenia, przez co przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje.

Dlaczego olej nie zamarza zimą?

Polska leży w klimacie umiarkowanym kontynentalnym, z wpływami klimatu morskiego. Jednak zimy często bywają u nas mroźne, dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy ich olej silnikowy nie zamarznie o poranku, kiedy termometr wskazuje np. -30 stopni Celsjusza. Nic takiego nie powinno mieć miejsca, ponieważ oleje są tak skonstruowane, aby były przystosowane do wszelkich zmian klimatycznych, w tym skrajnych temperatur. Zimowe paliwo może wytrzymać temperaturę do -25 stopni Celsjusza, ale oleje silnikowe nawet do -35 stopni Celsjusza, jeśli wybierzemy produkt z oznaczeniem 0W lub 5W. Olej przy niskiej temperaturze staje się gęstszy i lepki.

Jak długo można przechowywać pojemnik z olejem silnikowym w środku?

Jeśli olej silnikowy zamknięty jest w fabrycznym pojemniku i nigdy nie był otwierany, to można go przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu przez okres co najmniej 5 lat. Nie straci żadnych swoich pierwotnych właściwości.

Natomiast jeśli chodzi o opakowania już otwarte, z których ubyło nieco oleju silnikowego, to nie powinniśmy ich przechowywać przez dłuższy czas niż okres życia oleju w silniku przy założonym przez producenta pojazdu interwale wymiany. Najlepiej po roku pozbyć się pojemnika z olejem.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oleje silnikowe do diesla i benzyny. Porównanie

Olej silnikowy należy do jednych z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojazdach mechanicznych i bez względu na to, z jakim rodzajem...

Zamknij