Wraz z upływem czasu i eksploatacją samochodu olej silnikowy ulega zanieczyszczeniu. Przestaje pełnić swoje funkcje smarujące, chłodzące i oczyszczające – należy go wymienić na nowy. Zgodnie ze wskazaniami ekspertów, zaleca się wymianę oleju co 20 tys. – 30 tys. km, ale lepiej wymiany dokonywać co 10 tys. – 15 tys. km lub raz do roku, aby zapewnić bezawaryjne działanie silnika i odpowiedni poziom oleju. Można to zrobić samodzielnie. Przedstawiamy prostą instrukcję, która pomoże w wykonaniu tej czynności.

Kupno oleju silnikowego

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać przy przymierzaniu się do wymiany oleju silnikowego, jest oczywiście zakup nowego oleju. Kupując ten produkt, należy sprawdzić, jaki olej wcześniej był wykorzystywany w naszym aucie oraz jaki jest zalecany przez jego producenta. Licz się klasa lepkości i rodzaj. To, ile litrów oleju będzie potrzebne, zależy od wersji silnikowej. Lepiej od razu kupić nieco więcej płynu, niż gdyby miało go zabraknąć.

Przygotowanie samochodu do wymiany oleju

Najłatwiej wymianę oleju przeprowadzić w garażu z kanałem lub na podnośniku samochodowym lub rampach. Pojazd powinien znajdować się możliwie w poziomym położeniu i być zabezpieczony przed niekontrolowanym stoczeniem się. Przed rozpoczęciem wymiany oleju silnik powinien być nieco rozgrzany, co rozrzedzi olej i przyspieszy proces jego usuwania.

Na etapie przygotowań do wymiany oleju należy mieć ze sobą gumowe rękawiczki, miskę lub duży pojemnik na stary olej (o pojemności około 10 litrów lub więcej), klucz do odkręcenia korka oraz olej silnikowy z lejkiem.

Usunięcie starego oleju

Wymianę oleju przeprowadzamy po wyłączeniu silnika lekko rozgrzanego i ustawieniu samochodu na kanale, podnośniku lub rampie. Zakładamy gumowe rękawiczki, żeby się nie pobrudzić i podkładamy przygotowany uprzednio pojemnik pod śrubę spustową miski olejowej. Odkręcamy korek miski, dociskając go do niej, co pozwoli zapobiec ewentualnym wyciekom. Usuwamy szybko korek i czekamy, aż przepracowany, stary olej silnikowy wypłynie z miski. Wyciekać będzie on pod pewnym kątem, dlatego trzeba kontrolować położenie pojemnika podstawionego pod spust. Podłoże można dla bezpieczeństwa wyściełać starymi gazetami, które wchłoną szybko rozlany olej.

Kiedy miska olejowa będzie już pusta, pojemnik na stary olej podkładamy pod filtr oleju, a następnie  odkręcamy go kluczem płaskim lub specjalnym innym kluczem. Wraz z filtrem usuwamy starą uszczelkę. Z filtra do miski powinna wlać się resztka oleju. Miejsce mocowania filtra na koniec oczyśćmy bawełnianą ściereczkę. Podobnie postępujemy z korkiem i spustem przy misce olejowej.

Wymiana filtra oleju

Dobrym pomysłem przy wymianie oleju silnikowego jest jednoczesna wymiana filtra olejowego. Click To Tweet Po opróżnieniu starego filtra należy założyć nową uszczelkę, którą zwilża się nowym, niezanieczyszczonym olejem. Dokręcamy filtr, aż poczujemy opór.

 

Wymiana oleju

Po dokonaniu powyższych czynności przez otwór w górnej części silnika wlewamy olej do miski olejowej. Najpierw około 75 proc. przygotowanego litrażu i czekamy kilka minut, aż rozleje się ona w silniku.

Oczyszczonym uprzednio bagnetem sprawdzamy poziom oleju. Click To Tweet Jeśli znajduje się on w połowie, pomiędzy górną a dolną kreską oznaczoną na bagnecie, dolewamy jeszcze około 200 ml płynu.

 

Po wymianie włączamy silnik i pozwalamy mu na pracę przez kilka minut na wolnych obrotach. Następnie wyłączamy go i po około kwadransie sprawdzamy poziom oleju. Powinno go być nieco mniej niż poprzednio. To normalny objaw, ponieważ olej zasysa filtr i układ smarowania. Po zakończonej wymianie oleju trzeba jeszcze sprawdzić, czy w okolicach korka spustowego i filtra paliwa nie powstały wycieki. Jeśli nie, to oznacza, że wymiana została wykonana poprawnie.

Pozostanie nam już tylko zdjęcie samochodu z kanału lub z podnośnika i odwiezienie zużytego oleju do zakładu utylizacyjnego. W żadnym wypadku nie może on być wylany do kanalizacji.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na co zwracać uwagę przy kupnie oleju samochodowego. W jaki sposób dobrać olej silnikowy do samochodu?

Podczas użytkowania każdego samochodu, bez względu na jego model, markę, czy typ silnika - diesel czy benzynowy, zawsze przychodzi moment,...

Zamknij