Ranking olejów 10W60

  Oleje 10W60 – interpretacja oznaczenia

  Do samochodów ze sportowym zacięciem, w których silnik jest mocno eksploatowany przez kierowcę, potrzebne są specjalne płyny eksploatacyjne. Zwłaszcza olej silnikowy powinien być tak dobrany, aby zabezpieczał poszczególne elementy silnika, a przy tym pozwalał na uzyskiwanie za każdym razem wysokich osiągów. Takie oczekiwania spełniają oleje klasyfikowane według SAE w klasie 10W60. Co oznacza taki symbol i jaką charakterystykę mają tego typu produkty eksploatacyjne do samochodów?

  Interpretacja oznaczenia

  Znajdujące się przy nazwie oleju silnikowego dowolnego producenta oznaczenie 10W60 wskazuje, że jest to typowy olej półsyntetyczny, który nadmiernie gęstnieje dopiero przy temperaturze minus 25 stopni Celsjusza (10W).

  Liczba 60 na końcu oznaczenia określa, że olej ten będzie zapewniał idealne smarowanie silnika w odpowiednio wyższych temperaturach atmosferycznych, nie tracąc swojej lepkości. W temperaturze 100 stopni Celsjusza, do której rozgrzewa się silnik, olej 10W60 zachowa gruby film olejowy, stawiając znacznie wyższe opory i zapewniając najwyższy stopień ochrony.

  Charakterystyka produktu

  Olej silnikowy syntetyczny 10W60 został opracowany z myślą o kierowcach wykonujących długie podjazdy lub mających sportowe zacięcie. Gwarantuje on zachowanie optymalnej grubości warstwy filmu olejowego w krytycznych fazach pracy, rozumianych jako zimny start i przy wysokich temperaturach, generowanych przez pracujący silnik. Przy rozgrzanym maksymalnie silniku oleje 10W60 zachowają wyjątkową stabilność, wpływającą na możliwość wykorzystania 100-procentowej mocy w każdych warunkach jazdy.

  Trzeba podkreślić, że oleje 10W60 dają najlepszą ochronę dla silników sportowych. Zapewniają im bezpieczeństwo działania, chronią przed nadmiernym i zbyt szybkim zużyciem, a przy tym idealnie smarują elementy ruchome silnika, zmniejszając występujące pomiędzy nimi tarcie. Zwykle takie produkty przechodzą testy na wszystkich sportowych, tuningowanych i mocno obciążonych silnikach, aby zapewniać kierowcą optymalną ochronę w ekstremalnych warunkach działania.

  Producenci olejów 10W60

  Oleje silnikowe z oznaczeniem 10W60 są olejami „do zadań specjalnych”. Można je znaleźć w ofertach wielu producentów:

  • Valvoline – VR1 Racing,
  • Liqui Moly – Synthoil Race Tech GT1,
  • Castrol – Edge Professional TWS,
  • Mannol – Racing+Ester,
  • Castrol – L Edge Titanium FST,
  • BMW M – TwinPower Turbo,
  • Motul – 8100 X-Power,
  • Millers – Oils Motorsport CFS NT,
  • Shell – Helix Ultra Racing,
  • Petronas – Syntium Racer X1.

  Oleje 10W60 to oleje półsyntetyczne, przeznaczone dla silników sportowych, także starszych silników poddanych tunningowi. Będą zapewniały trwałość i bezpieczeństwo jednostki napędowej oraz jej wysokie osiągi. Oleje te są polecane do użytkowania w autach nie tylko sportowych, ale i zabytkowych.

  Share This