Olej silnikowy pełni ważną funkcję w każdym samochodzie, niezależnie od jego wielkości, typu czy modelu. Powinien niwelować tarcie poszczególnych części pracujących w silniku oraz zabezpieczać je przed zatarciem. Jednocześnie oczyszcza i schładza silnik. Jak wybrać odpowiedni olej do swojego samochodu i czy można mieszać różne oleje silnikowe ze sobą?

Oleje silnikowe

Olej silnikowy funkcjonuje w silniku pojazdu, chłodząc jego elementy i oczyszczając je z zabrudzeń. Click To Tweet Zmniejsza tarcie i chroni części silnika przed nadmierną eksploatacją. W zależności od tego, jaki mamy samochód i czy m.in. posiada on filtr cząstek stały, należy wybrać nieco inny olej, który idealnie będzie odgrywał w nim swoją rolę. Dzięki temu zabezpieczymy silnik przed wystąpieniem ewentualnej awarii, której skutki finansowe trudno byłoby przewidzieć.

oleje silnikowe mieszanie 2 Czy można mieszać ze sobą różne oleje silnikowe?

Najczęściej klasyfikacje olejów silnikowych wyróżniają trzy ich typy:

  • Oleje mineralne – przeznaczone zwykle do aut starszej generacji, o dużym przebiegu. Ich zaletą są niewielkie obciążenia dla uszczelnień silnika, a wadą skłonność do szybkiego spadku poziomu lepkości. Przy niskich temperaturach oleje mineralne mogą szybko tracić właściwości smarne.
  • Oleje półsyntetyczne – stanowią pewien kompromis pomiędzy olejami mineralnymi, a syntetycznymi. Chronią silnik przed szybkim starzeniem się części, czyszczą go i nie dopuszczają do przegrzewania. Cechują się lepszymi właściwościami smarnymi.
  • Oleje syntetyczne – to oleje zbudowane na bazie produktów pochodzenia syntetycznego, nie tracą szybko swojej lepkości. Mogą mieć w swoim składzie wiele uszlachetniaczy, które nadają im wyższą jakość i lepkość, nawet w skrajnie niskich i wysokich temperaturach.

Wybór nowego oleju silnikowego powinien być podyktowany wskazaniami producenta i tym, jaki olej dotychczas był wykorzystywany w samochodzie. Oznaczenie znajdujące się na jego opakowaniu pokaże, w jakiej klasie lepkości jest klasyfikowany.

olej czarny w silniku Czy można mieszać ze sobą różne oleje silnikowe?

Czy można mieszkać różne rodzaje olejów?

Przekonanie o tym, że olejów silnikowych nie można mieszać ze sobą, jest mitem. Współczesne oleje silnikowe, głównie syntetyczne, są ze sobą mieszalne i nie zmienia to sprawności działania silnika. Zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych lub wtedy, gdy zupełnie nie wiemy, jaki olej znajduje się w silniku, można uzupełnić jego poziom dowolnym produktem. Jeśli będzie miał on inne parametry, niż olej wlany wcześniej, właściwości jakościowe mieszaniny będą gorsze.

W jaki sposób dobrać odpowiedni olej, gdy chcemy go mieszać z innym?

Mieszając różne oleje silnikowe ze sobą, trzeba zachować podstawowe zasady doboru olejów, które będziemy mieszać. Trzeba dolewać do silnika taki sam typ oleju, który aktualnie znajduje się w zbiorniku. W przeciwnym wypadku można zniszczyć nawet cały silnik.

Olej można dolewać i mieszać z innym tylko wtedy, gdy oba są klasyfikowane w identycznych klasach lepkości i jakości. Na przykład, jeśli mamy w silniku olej 10W-40 to tylko z takim samym olejem powinniśmy go mieszać, tj. o takich samych parametrach.

Nie wolno dolewać oleju, który ma inną kasę od aktualnie używanego. Produkty nie wymieszają się poprawnie i może dojść do awarii.

Co spowoduje niewłaściwe mieszkanie olejów?

Zastosowanie całkiem innego oleju niż rekomendowany przez producenta i mieszkanie go z dotychczasowym, może doprowadzić do:

  • poważnej usterki silnika,
  • problemów z podzespołami,
  • zniszczenia turbodoładowania,
  • hydraulicznej kompensacji luzów zwrotnych,
  • zatarcia silnika.

Oleje o takiej samej klasie lepkości i jakości można do woli ze sobą mieszać. Najlepiej do mieszanki wykorzystywać tylko oleje renomowanych producentów – Shell, Castrol, Mobil 1 i tym podobne, które nie mogą sobie pozwolić na wyprodukowanie oleju o kiepskiej jakości. Oleje o takiej samej klasie SAE nie spowodują żadnych uszkodzeń silnika.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czemu olej w silniku jest czarny?

Często zastanawiamy się, czy należy wymieniać olej silnikowy, gdy zmieni kolor na czarny? To, że olej robi się czarny to...

Zamknij